NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.comsobota, 15 września 2012

Zapalenie pęcherza.


 Wyjątkowo upierdliwa dolegliwość, kto miał ten wie; kto nie miał, temu nie życzę.

O zapaleniu i bakteriach:

W pęcherzu jest praktycznie jałowo. Na zewnątrz, na skórze i śluzówkach – absolutnie nie. W cewce moczowej, czyli w drodze wyprowadzającej mocz na zewnątrz – tam jest trochę bakterii, które sobie po mokrym mogą przeleźć, bo bakterie się poruszają, z tym, w mokrym.

Długość cewki moczowej kobiety to około 5 cm
Długość cewki moczowej mężczyzny to około 20 cm.

I dlatego kobiety chorują na zapalenie pęcherza znacznie częściej niż mężczyźni.
Odcinek będzie głównie o kobietach; ale panowie, którzy mają córeczki też się czegoś istotnego dla nich dowiedzą, a myślę że nawet jak się jest mężczyzną do znajomość działania kobiecego ciała to coś, co warto znać.

Jak sobie pomóc

Leczenie: nie podam, bo to powinien zbadać i leczenie zlecać lekarz.
Ale powiem jak zapobiegać.

Zwłaszcza może to być cenne dla osób z nawracającym problemem.
A już szczególnie dla tych, co nie mają żadnych uszkodzeń, urazów, wady budowy cewki czy pęcherza - tylko wszystko jest cacy, i nie wiadomo, dlaczego mają nawroty zapalenia.

Zapobieganie zapaleniu

Trzy sprawy
1. dużo pić
2. zakwaszać mocz (czyli pić i jeść kwaśne)
3. unikać zasadowych mydeł i od czasu do czasu podmywać się zsiadłym mlekiem (mówię poważnie)

Ad 1.
Dużo pić, czyli co najmniej dwa litry płynu – po to by wypłukiwać bakterie z cewki.

Ad 2.
Zakwaszanie picia czy jedzenia powoduje zakwaszenie moczu. Fizjologiczny mocz jest lekko kwaśny. W zasadowym moczu bakteriom łatwiej wywołać zapalenie. Zapobiegamy temu na przykład tak: plasterek cytryny w wodzie, czy sok z cytryny skropiony na sałatkę lub rybę, żurawina suszona jako przekąska – to najpopularniejsze sposoby zakwaszania moczu.

Ad. 3
Flora bakteryjna – ważne, a niedoceniane. Warto podmyć się czasami zsiadłym mlekiem, a unikać jak ognia wszystkich mydeł o zasadowym pH, czyli dla mydła normalnym. Żele do higieny intymnej mają niby kwaśne pH, ale poczta pantoflowa donosi, że to nie bardzo pomaga. Oczywiście nie zdradzę danych, kto robi za moją pocztę, nawet nicka. Natomiast liczna poczta pantoflowa donosi o dużej skuteczności zsiadłego mleka, kefiru lub jogurtu. Co mleczne - to mleczne, te przetworzone mleka mają bakterię, Lactobacillusa acidofilusa, który tam ma mieszkać – skóra ani śluzówka nie jest jałowa. Przeciwnie. Jest solidnie zamieszkana i warto wspomagać tych mieszkańców, co pomagają zdrowiu. Lactobacillus pomaga. W przeciwnym wypadku zaczynają mieszkać tacy, co szkodzą - i dają zapalenie pęcherza. Lactobacillus fizjologicznie, prawidłowo mieszka w pochwie, ale on przy ujściu cewki też jest, bo to blisko. I ma tam być. Jak go nie ma, to łatwiej o chorobę.

Tak na zakończenie – o florze bakteryjnej.
Idziemy do łazienki, robimy siku czy kupę – i… wycieramy … I mam nadzieję, że to, co teraz powiem to, że wszyscy to wiedzą: w którą stronę się podetrzeć? Kolejność ujść otworów damskich jest taka, od przodu do tyłu: cewka, pochwa, odbytnica. Dlatego zawsze podcieramy od przodu do tyłu. Zawsze, po siku też. Dziewczynki w pieluszkach też.
Mam nadzieję, że nikomu się ta ostania informacja nie przydała, ale gdyby jednak – to proszę zmienić kierunek, i cieszyć się odzyskanym zdrowiem. To nie pomoże natychmiast, ale z czasem powinno.

Życzę zdrowia i komfortu w każdym fragmencie ciała.

---------
Więcej o tym Lactobacillusie  w rozdziale "Trudne Tematy", a w nim odcinki:

3 komentarze:

 1. Co do ostatniego akapitu, to można też zwrócić uwagę na stosowany papier toaletowy. Ten kolorowy i zapachowy raczej nie wpływa korzystnie na środowisko ujścia pochwy. Chyba dobrze jest powrócić czasem do "nudnego" zwykłego papieru, bez zapachu rumianku i nie w kolorze niebieskim.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Słusznie. Różowy też może podrażniać, i mówię to poważnie.

   Usuń
 2. Hello my family member! I want to say that this article is
  awesome, nice written and include approximately all vital infos.

  I'd like to peer extra posts like this .

  my web page seo katalog

  OdpowiedzUsuń