NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.comwtorek, 31 stycznia 2012

SEKS SZKODZI

Czy seks, taki normalny, porządny seks, bez chorób, udziwnień i zagrożeń może szkodzić? Ciekawe?

Honeymoon cystitis - czyli zapalenie cewki moczowej zwane zapaleniem miesiąca miodowego. Czyli jak kobieta dostaje zapalenia cewki moczowej od uprawiania seksu.

Sprawa jest prosta. Skóra ma fizjologicznie jest lekko kwaśna. W pochwie pH fizjologicznie jest małe, tam jest bardziej kwaśno, i fizjologicznie mieszka tam bakteria, której sama nazwa wskazuje, że jak kwaśno to dobrze – pałeczka kwasolubna, zwana też bakterią kwasu mlekowego czyli Lactobacillus acidofilus. Ta sama, co w kwaśnym mleku i kwaszonych ogórkach.

Jak jest bakteria – to jest dobrze, ona ma tam być. I ona robi sobie kwaśne pH. Jeśli coś jej przeszkodzi we wzroście – to zaczynają się problemy, bo natura nie znosi próżni – i wchodzi coś innego – najczęściej grzyby, drożdżaki. Objawami są upławy w wersji najłagodniejszej, ale może być podrażnienie śluzówki pochwy i okolicy pochwy. Cewka moczowa jest w okolicy pochwy i jak stan zapalny wywołany przez konkurentów lactusia dojdzie i tam - to mamy cięższą wersję - zapalenie cewki moczowej.

Co przeszkadza żyć dobremu i chcianemu Lactobacillusowi?
- antybiotyki. Należy po antybiotyku przyjmować jogurt, albo pastylki z lacto nie tylko do paszczy. Zaraz napiszę więcej jak się pozbyć problemu a zaprosić lacto
- antykoncepcja hormonalna – bo zwiększa pH i lactusiowi jest trudniej się utrzymać i wygrać walkę z drożdżami (one sobie fizjologicznie też tam są, tylko w małej ilości. Na skórze też są.)
- dużo seksu – sperma ma pH między 7 a 8, jest lekko zasadowa. No, to pomyślcie sami, co się stanie z pH pochwy i lactusiem. I znów drożdżom będzie lepiej
- ewentualnie irygacje, czyli płukanki (ktoś to jeszcze robi? Ale kiedyś była moda), nadmierne leczenie miejscowe i wyjałowienie ze wszystkiego, bez zadbania o zainstalowanie z powrotem lactusia.

JAK POMÓC
Zainstalować lactusia.
Jeśli już jest etap dużego stanu zapalnego, albo zapalenia cewki moczowej to iść do lekarza, bo może potrzeba już konkretnie poleczyć.
Ale jeśli tylko się coś zaczyna, trochę swędzi, albo jest lekki dyskomfort (normalnie pochwy tak jak ręki czy nosa –nie czuje się jakoś specjalnie i tak ma być) – to wtedy wystarczy zainstalować lactusia.

Jak instalować?
Jak się tylko chce, byle lactuś znalazł się tam gdzie ma być. Na przykład:
- cokolwiek kwaszone mleczne - zsiadłe mleko, lub kefir lub jogurt naturalny – na palec albo na tampon i do środka. Dziewczynki podmywać, nie tkać nic do środka. Więcej szczegółów w odcinku "Instalacja Lactobacillusa"

Jak krępujecie się wpisywać komentarze publicznie - to dajcie na priv. Nie ujawniam nigdy żadnych imion, nazwisk i chronię personalia. Opisuję zjawisko albo problem, a nie osobę.

5 komentarzy:

 1. Witam ! Z tym kwaśnym mlekiem i jogurtem stosowanym nie tylko do picia to prawda.W dawnych czasach dorastająca dziewczyna myła od czasu do czasu buzie słodką śmietaną, a drugi koniec kwaśną. Dlaczego tak się robi dowiedziałam się dopiero w pomaturalnej szkole medycznej. Ten prosty sposób warto by opublikować w kąciku porad babskich czasopism. bo chyba dotąd nikt tam o "odwrotnym" zastosowaniu jogurtu nie pisał. Ukłony !

  OdpowiedzUsuń
 2. Na babskich stronach jest masakra, nikt o jogurcie nie pisze - zajrzałam przypadkowo sprwadzając pisownię Honeymoon cystitis. Jest wszystko, jakie leki, jakie cuda na kiju, a o patomechanizmie zjawiska - nic! I o jogurcie - nic! Normalnie - wiedza tajemna.
  (Mam czarnego kota, mogę być czarownicą)

  OdpowiedzUsuń
 3. Pierwsze słyszę, dzięki Lila za wpis.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przyda się rada, dopadło mnie przeziębienie z bólami kostno - mięśniowymi i nie da się go pozbyć bez antybiotyku, a nie mam ochoty rezygnować z tego powodu z seksu :-)

  OdpowiedzUsuń