NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.compiątek, 4 maja 2012

ZAJŚĆ W CIĄŻĘ


SERIA CHCĘ DZIECKO – zajść w ciążę


Średnio w ciążę zachodzi się przez 3 miesiące. Mówię o rodzicach zdrowych, chcących i czyniących ku temu starania.

Uwaga!

Żeby mnie potem nikt nie skarżył: „A na Ciekawej Medycynie to lekarka napisała, że w ciążę zachodzi się 3 miesiące, a my współżyliśmy tylko dwa, i jest! Co to ma znaczyć! Żądam odszkodowania!”

Dlatego napiszę wyraźnie: średnio. Średnio 3 miesiące.
Czyli jedni 6 miesięcy, a innym pójdzie od razu.
Czasem to nawet raz wystarczy i nawet bez pełnego stosunku.
Jasne?

Koniec uwagi.


Zachodzimy w ciążę
Zachodzi się kilka miesięcy, bo a to się cykl bezowulacyjny trafi, a to zarodek obumrze na tak wczesnym etapie, że kobieta nawet nie wie, że jest w ciąży, bo się nie zagnieździ. Zwróćcie uwagę, że jak na etapie niewielu komórek coś się którejś komórce zepsuje – to konsekwencje dla zarodka są gigantyczne. Czegoś nie będzie miał. I to czegoś istotnego do przeżycia. To nawet nie jest etap zawiązków narządów, to jest wcześniej. Żeby się urodziło dziecko uszkodzone, to musi się coś zepsuć stosunkowo późno w ciąży. Wtedy dziecko ma szansę się rozwinąć (uszkodzone, ale żywe). Bardzo wczesna ciąża z uszkodzeniem raczej obumrze.

¾ wczesnych ciąż jest ronione
Tak napisali w podręczniku do embriologii dla lekarzy. Nie mam pojęcia, jak to zbadali, ale twierdzą, że większość ciąż jest ronionych na tak wczesnym etapie, że matka nie wie, oraz że te ronione ciąże często mają wady genetyczne. Wiecie, te ułamane chromosomy, albo źle rozdzielone.

Wady genetyczne
A co, myślicie, że wady genetyczne to tylko zespół Downa? (To trisomia chromosomu 21, od słowa tri, czyli trzy, czyli trzy chromosomy zamiast dwu, bo się źle rozdzieliły). Trisomia może być dokładnie każdego chromosomu, a Down jest taki częsty tylko dlatego, że ta trisomia stosunkowo mało uszkadza, i dziecko przeżywa. Dlatego te dzieci w ogóle się rodzą i je widzimy. Inne trisomie w większości są letalne (zabijają). Monosomie też są letalne (oprócz chromosomów płciowych). I dlatego zajście w (zdrową) ciążę trochę trwa.

  
W następnym odcinku: Robimy dziecko
O dniach płodnych, niepłodnych, i ludziach, co się starają za bardzo. Tak, za bardzo. To nawet dość częsty mechanizm niepowodzenia.  

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz