NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.compiątek, 3 lutego 2012

KUPA PRAWIDŁOWA

Jaka jest norma dotycząca kupy?
Czy musi być codziennie, rano?

Ano wcale nie musi. To jest najczęściej spotykana wersja. Niemniej trochę jest zabawnie z normą dla kupy, bo nie ma takiej normy. Przyjmuje się (i ja mówię o fachowej medycynie) od 3 razy dziennie do raz na 3 dni. I wtedy jest dobrze. Ale, uwaga, jeśli jest rzadziej albo częściej i nie powoduje żadnych innych dolegliwości to sama nietypowa częstość nie wymaga żadnej interwencji. Tak. Po prostu. Gorzej jeśli jest zaburzona konsystencja:


Konsystencja.

Ma być miękka, ale spoista. Cóż za ścisłe określenia, prawda? Generalnie ma być taka, żeby problemów nie sprawiała. Czyli ani za twarda, ani za miękka.

----------
Jutro będzie o biegunce.

Za twarda - może uszkadzać śluzówkę, i sprawiać ból - i tu warto coś zrobić - niekoniecznie jechać od razu z ciężkimi lekami, może wystarczy więcej pić, albo zjeść więcej tłustego, albo zjeść trochę śliwek, czy płatków owsianych. Albo się poruszać, jeśli się ma siedzącą pracę – też pomaga.

Za miękka – no, z tym to już jest naprawdę dziwnie, jak się o rzadkości kupy rozmawia. Co to właściwie jest za rzadka kupa? Na pewno jest za rzadka, jak nie daje się utrzymać zwieraczem. Na pewno jest problem, jeśli jest gwałtowne parcie na stolec (czyli gwałtowne „chcenie kupy”) – z tego prozaicznego powodu, że można nie zdążyć. Wtedy niewątpliwie należy interweniować. Generalnie przy biegunce najlepiej podać węgiel leczniczy, a więcej o biegunce w rozdziale BIEGUNKA. Ale zanim przykleimy łatkę „biegunka”, to pomyślcie – jeśli kupa jest bardzo miękka i jest często, ale jest regularnie, żadnych dolegliwości pacjent nie ma, zwieracze grzecznie trzymają – to co tu leczyć?! Zegarek leczyć?! A po co? Zdrowych nie leczymy.

Proszę nie uważać, że poranna codzienna kupa – to jedyny słuszny model idealny.
Prawidłowa kupa, to kupa, która nie sprawia problemów. I już.

--------------
Jutro będzie o biegunce.

2 komentarze:

  1. Witam!
    Aby kupa nie sprawiała problemów, lub sprawiała ich jak najmniej dobrze jest rano na czczo wypić około 0,5 litra wody niegazowanej lub źródlanej. To taki skuteczny prysznic od środka.Pozwala też szybciej się obudzić śpiochom którzy już chodząc jeszcze w środku spią. Kiedyś usłyszałam te radę na wykładzie o zdrowiu, stosuję od lat i naprawdę działa.Kłaniam się !

    OdpowiedzUsuń
  2. Chyba powinnaś uściślić, czy chodzi o kupę u dorosłych czy u dzieci. Bo noworodek z kupą co trzy dni to już raczej byłaby patologia.

    OdpowiedzUsuń