NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.comśroda, 28 marca 2012

Instalacja Lactobacillusa

Lactobacilus acidofilus. Bakteria która fizjologicznie jest w pochwie. Czemu jest i po co jest - opisałam w odcinku "seks szkodzi", ale szkodzą też antybiotyki. Tutaj będzie o tym jak przywrócić go tam gdzie ma być.


Jak instalować lactusia?
Jak się tylko chce, byle lactuś znalazł się tam gdzie ma być. Na przykład:
- cokolwiek kwaszone mleczne - zsiadłe mleko, lub kefir lub jogurt naturalny – na palec albo na tampon i do środka. Im krótszą ważność mają zastosowane kwaszone mleczne, im bardziej puchnie im wieczko, tym lepiej - bo żywe. Jeśli coś ma ważność dwa miesiące i wieczko płaskie, to nikt mi nie wmówi, że w środku są żywe kultury bakterii. Po antybiotykoterapii i kwaśne mleczne i pić i stosować oddolnie – kompleksowo :-). Po jakimkolwiek leczeniu miejscowym, dopochwowym - też dobrze wziąć lacto, bo zwykle jest zaburzona flora w pochwie, a chodzi nam o to, żeby wygrywał lactuś.
- można tabletkę z liofilizowanym lacto, taką z apteki – i do środka, ale podobno te naturalne szczepy w mleku są często żywotniejsze niż z tabletki

Tu mała anegdotka.
Opowiadałam znajomemu farmaceucie o tym jak to często kobiety mają problemy, i leczą się i długo, i nie wiadomo na co i po co. Zamiast odrobinę tego jogurtu, co i tak go jedzą, dostarczyć w jeszcze jedno miejsce. On mi przerwał ze śmiechem:
- no co ty? Przecież to wiadomo, że dziewczynki należy podmywać zsiadłym mlekiem, żeby problemów nie było. Ja ze swoją córką tak robiłem, jak się opiekowałem jak była mała i nigdy problemów nie miała.

No proszę, babcine metody się sprawdzają. Więc ostatnia metoda
- podmyć się zsiadłym, lub jogurtem naturalnym lub kefirem.

A czy może być sok z ogórków?
Nie uwierzycie, ale zapytałam kiedyś o to ginekologa. Odpowiedział, że niby lactobacillus ten sam, ale będzie szczypać. W sumie - jak są kupne ogórki, które często są przekwaszone, albo z konserwantem, albo z jakąś dodatkową substancją, co ma zatrzymać kwaszenie – to potrafią podrażnić nawet skórę wokół ust. Słusznie mówi.

7 komentarzy:

 1. Mi ginekolog polecił irygacje z octu spożywczego w celu przywrócenia naturalnego środowiska pochwy. Zrobiłam wielkie oczy, ale jednak coś w tym jest, że "tam" trzeba dostarczać kwaśne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ano dokładnie.
   Lactobacillus lubi jak jest kwaśno, bo wtedy lepiej rośnie. I sam sobie umie zrobić kwaśne, żeby mu było dobrze, a innym drobnoustrojom nie, bo inne to raczej wolą zasadowe.

   Dlatego jak używałaś ROZCIEŃCZONEGO (bo to podrażnia) octu, to mimo, że samego Lactobacillusa nie dostarczałaś, to i tak wspomagałaś własnego. A to popularna bakteria (ta sama kwasi mleko i ogórki, i w powietrzu lata), to już ona sobie trafi.

   Usuń
  2. Oczywiście, rozcieńczony ocet stosuję, roztwór 1 łyżeczka na pół litra. Ostatnio zaczęłam używać zsiadłe mleko i kefir i też fajnie działa, nawet na dyskomfort i lekkie podrażnienia. Teraz wiem: dobrze jest pić kefir, ale "z drugiego końca" też trzeba go aplikować :) Co do obaw, że nie wiadomo na ile produkcja przetworów mlecznych jest teraz naturalna i bez wspomagaczy, to faktycznie. Dlatego ja profilaktycznie czasem kefir, czasem roztwór octu polecam.

   Usuń
  3. Im krócej ważny jogurt czy kefir czy zsiadłe - tym lepiej, i dobrze jeśli mu puchnie wieczko. Bo wtedy wiadomo, że żywe.

   O barwnikach, i tego typu dodatkach - szkoda słów, wiemy czego szukamy.

   Jeśli ma długi termin - to zadziała podobnie do octu :-).

   Ostatnio dorwałam ser, taki z prawdziwej krowy. To miało inny kolor, inny zapach, inną konsystencję i nawet w innym tempie się psuło - bo kupiłam sporo i końcówka zdążyła "zgliwieć", ale i tak została okrojona i pożarta.

   Usuń
 2. To ja wolę probiotyki ginekologiczne szczerze mówiąc łykać w kapsułkach. Kto teraz wie, jakich dziwnych zagęstników, barwników i innych substancji dodają do jogurtów...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zainteresowanie Lactobacillusem, czy to naturalnym, czy aptecznym, jest godne pochwały.

   Jedno ale: ginekologicznie to jego się ... nie łyka. Mówię poważnie. Zastosuj inną drogą, a będzie lepiej działać. To ważne. I kluczowe. Powodzenia.

   Więcej na temat innych dróg dostarczania leków napisałam w odcinku "Ojej! Połknąłem czopek!", a tu link: http://ciekawamedycynat.blogspot.com/?zx=799d7a2a4f78bd75

   Usuń
  2. doustnie tez sie lyka, gdyz lactus ten tak pieszczotliwie zwany z krancowego odcinka ukladu pokarmowego powedruje sobie juz tam gdzie trzeba :)

   Usuń