NAZYWAM SIĘ LILIANA TRZPIL. JEŚLI CHCESZ DO MNIE NAPISAĆ TO ZAPRASZAM: liliana.trzpil(wstaw małpę)gmail.com

CYTOWANIE FRAGMENTÓW Z PODANIEM AUTORA I ŹRÓDŁA czyli: Liliana Trzpil, blog http://ciekawamedycynat.blogspot.componiedziałek, 18 czerwca 2012

PREZERWATYWA - wspólnym potem pachną

Najpiękniejsza jesteś
kiedy ciała nasze wspólnym potem pachną”
pisze Wojtek Bellon w wierszu.
 

PREZERWATYWA

Bezpieczeństwo.

Prezerwatywa osłania kilkanaście centymetrów ciała, ale strefa kontaktu między ciałami jest większa. Choćby wspomniany w wierszu wspólny pot… Plemniki nie przejdą, zgadza się, oczywiście przy prawidłowym użyciu, bez pęknięcia, zsunięcia i innych takich niespodzianek.  Natomiast po wilgotnym śluzie i wydzielinach, które pojawiają się na nieco większym obszarze, niż te krytyczne kilkanaście cm, przejdą sobie inne rzeczy takie jak:
- drożdże
- chlamydie
- rzęsitek
- rzadko, ale się zdarza: świerzb
- rzadko, ale się zdarza: owsik
- a rzeżączka i kiła też może.

Że nie wspomnę o takich oczywistych rzeczach jak to, że w guma ma mikroskopijne pory, średnica tych porów jest większa niż wielkość wirusów (HIV, czy żółtaczki typu B i pozostałych typów) – bo to chyba wszyscy wiedzą? Że nie chroni, tylko zmniejsza ryzyko zakażenia.

No to jak zjeść ciasteczko i je zachować?
Ja wcale nie głoszę tu ideologii, ani pochwały życia z jedną babą czy jednym chłopem jako metody jedynie słusznej, bo tak trzeba, czy bo tak kazali. Ja piszę medyczny konkret, co się da zrobić, a co nie się nie da. I tak jak każdy pacjent chce idealnej metody leczenia: żeby była jedna tabletka, bez działań ubocznych, skuteczna, i z trwałym efektem. Tak samo z metodą zapobiegania – no właśnie: zapobiegania czemu? Ciąży? Powiedzmy tak: zarówno zapobiegania nieplanowemu dziecku, jak i zapobiegania nie planowemu HIVowi. Każdy użytkownik chce, żeby ta metoda była prosta, skuteczna i bez skutków ubocznych. A fakty są takie, jakie są. Metody są, takie jakie są dostępne.Tak samo jak nie ma tabletki idealnej, tak nie ma idealnej metody zapobiegania chorobom wenerycznym. Prezerwatywa jednak chroni słabo i to życie z jednym partnerem jest pod względem medycznym metodą po prostu lepszą. Mogę opisać coś, co jest, ale nie zaproponuję metody, której nie ma. Prezerwatywa ma konkretne wady i konkretne zalety. I o ile z zalet zwykle ludzie zdają sobie sprawę, bo są w miarę oczywiste, to odniosłam wrażenie, że niektórych ograniczeń tej metody nie są świadomi, jak słabo chroni (możliwe, że na skutek troszkę manipulacyjnych reklam). I dlatego pomyślałam, że ten odcinek się przyda. 

----
Inne odcinki o śledzeniu owulacji, zapobieganiu różnym rzeczom znajdziesz w spisie treści na Trudnych Tematach w układzie rozrodczym.


Brak komentarzy:

Prześlij komentarz