CYTOLOGIA
Generalnie cytologia to badanie cytologiczne, czyli badanie komórek w wymazie. A chcę opisać konkretną cytologię, mianowicie tą z szyjki macicy.
Złuszczone komórki ze śluzówki szyjki macicy zebrane malutkim wacikiem na patyczku są rozsmarowywane na szkiełku i oceniane, czy są prawidłowe. Proste, a całkiem dobre badanie.
Wynik szyjki macicy jest na 5 stopniowej skali
1 i 2 – prawidłowa (1 po prostu prawidłowa, 2 stan zapalny ale bez raka)
3- stan przedrakowy
4 i 5 – rak ( 4- rak in situ czyli w miejscu, 5 – rak naciekający)
Co z tego wynika?
Wynik: 1 i 2 – prawidłowe, do zobaczenia za rok.
Dwójka to stan zapalny, to badanie jest do oceny raka, a nie stanu zapalnego. Jak pacjentka jest bez dolegliwości, to jest do obserwacji, a nie do leczenia. Jak pacjenta ma dolegliwości, to się leczy nie tylko dwójki, ale również jedynki. Leczy się pacjenta, a nie wynik laboratoryjny.
(A dobre proste metody na domowe poleczenie niewielkich stanów zapalnych pochwy opisałam w odcinku „Seks szkodzi” – to ten o jogurcie.)
Wynik: 3 – leczyć albo obserwować – zależnie od konkretnego przypadku, zrobić jak każe lekarz, i chodzić na zalecone częstsze kontrole.
4 i 5 – koniecznie leczyć i to szybko. Wczesne stadium się bardzo ładnie leczy i skutecznie, to znaczy, że można się wyleczyć. I nie mieć. Raka nie mieć, wybronić się można na tym etapie. Tylko trzeba podziałać szybko.
Życie pisze mocne scenariusze
Cytologia na piątkę to bardzo zły wynik . Podobno zdarzyła się nauczycielka, co myślała inaczej i opóźniła znacząco leczenie – zapytana dlaczego – no, bo było na „5”. WŁAŚNIE NIEDOBRZE. Makabryczne, prawda? A autentyk. Ona się pomyliła, ale ty się już nie pomylisz.
Miałam raka
Znaczy nie ja, tylko pacjentki tak mówią: miałam raka, swoje odrobiłam. A wcale nie. To nie oznacza, że nie zachoruje się drugi raz. I nie zwalnia z badań kontrolnych. Wręcz po przebytym raku należy badać się częściej. Sory. Taka jest rzeczywistość. Chyba że usunęli komuś całą macicę, ale to rzadko, bo rak szyjki uchwycony na wczesnym etapie to zwykle oznacza usuwany fragment szyjki. I dzieci można po tym mieć na ogół, i – niestety - badamy się dalej.
Jak się przygotować do badania? Detale techniczne:
- robić poza miesiączką, najlepiej w środku cyklu
- dzień lub dwa dni przed - bez seksu (konkretnie: bez stosunku)
- kilka dni przed - bez leków dopochwowych, płukanek, i jakichkolwiek innych dopochwowych wynalazków.
Do ginekologa można bez skierowania, chociaż tyle dobrze. Zwykle jednak należy się zapisać (i dowiedzieć, kiedy robią cytologię, bo może nie zawsze odwożą materiał do labu, albo nie wszystkie dni, albo nie we wszystkie godziny – upewnij się nie tylko że będzie lekarz, ale też że pobiera cytologię. Zapytaj o po prostu to umawiając się, panie rejestratorki powinny to wiedzieć i nie będą zdziwione.).
Życzę jedynek, ewentualnie dwójek
-----------
PODOBNE TEMATY
UKŁAD ROZRODCZY:
seks szkodzi
instalacja lactobacillusa
szczepionka na raka
dziecko z probówki
trudne uczulenie
surfaktant i plemnik